جلوگیری از کپی کردن مطالب

فیزیوتراپی بیماری های ارتوپدی
فیزیوتراپی بیماری های ارتوپدی
  • مربوط به موضوع » <-CategoryName->

فیزیوتراپی بیماری های ارتوپدی

در این بخش از فیزیوتراپی به ارزیابی ، توانبخشی ،کنترل و درمان بیماری های استخوانی- مفصلی- عضلانی ناشی از آرتروز ، آرتریت مفاصل و ضایعات ورزشی پرداخته می شود. بیماری های شایع در این بخش عبارتند از: کمردرد، گردن درد، دردهای رادیکولار، دیسکوپاتی و دردهای سیاتیکی، انحرافات ستون فقرات و سردرد ناشی از فقرات گردنی، کشیدگی و یا پارگی تاندون های شانه و زانو و مچ پا، اختلالات مفصل فکی – گیجگاهی و .... همچنین ممکن است بیماران عزیز به دنبال جراحی های مفاصل مانند رباط های صلیبی زانو، منیسک زانو، تعویض مفصل زانو و هیپ و جراحی دیسکوتومی گردن وکمر و ...به فیزیوتراپی ارجاع داده شوند.   

 

کمردرد و گردن درد  

کمردرد یا  Low Back Pain ، شکایت شایعی است که امروزه در جوامع پیشرفته به دلیل تغییر در شیوه زندگی، بسیاری از افراد را با آن مواجه ساخته است. آمار نشان می‌دهد که ۸۰٪ از افراد در دوران زندگی خود حداقل یک بار به دلیل کمردرد به پزشک مراجعه نموه‌اند و براساس فرضیه های موجود، در صورت اولین ابتلاء به کمردرد ، ابتلائات بعدی نیز اجتناب ناپذیر خواهد بود؛ بنابراین مدیریت کمردرد یا management آن حائز اهمیت فراوان می باشد. بروز کمردرد علل بسیار متفاوتی دارد از جمله:

- کمردرد با منشأ مکانیکی 

 - کمردرد با منشأ ویسرال

- کمر درد التهابی نظیر آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت انکیلوزان                   

 - کمردرد به علت وجود تومور

- کمردرد ناشی از بیمارهای عفونی

- کمردرد با منشأ عروقی،                                                        

 - کمردرد با منشأ سایکوسوماتیک (یا درد روانی)

- کمردرد باعلل دیگر مانند اختلالات مادرزادی نظیر ساکرالیزاسیون و لومباریزاسیون، بیماری های متابولیک نظیرهیپرتیروئیدی و استئوپروز، مسمومیت و تالاسمی و غیره

بدیهی است که تشخیص هر یک از علل فوق به عهده پزشک متخصص می باشد و حصول تشخیص درست و کامل، نیازمند صبر و حوصله و همکاری مستمربا پزشک معالج می باشد. شایعترین انواع کمردردها کمردردهای مکانیکی هستند. به صورت:

-پاره شدن دیسک

 -هرنی دیسک

-پیری دیسک

-لغزیدگی مهره یا اسپوندیلولیستزیس

-تنگی کانال نخاع

- اسکولیوزیس

 

***

 

***

درمان

 

 

 

  • درمان دارویی طبق نظرپزشک متخصص با توجه به علت کمردرد

    ·      درمان فیزیوتراپی

  • کنترل فعالیت‌های روزمره جهت پیشگیری از بروز دردهای کمری                                           
  • تصحیح حالت نشستن و کار کردن جهت جلوگیری از کمر درد و قوز پشتی ،
  • استفاده از حمایت کننده ها یا ساپورترهای کمری در صورت نیاز

    ·      درمان جراحی

 

فیزیوتراپی کمردرد

 

***

 

 

***

 

 

***

 

 

***

 

 

***

 

زانودرد

درد زانو  Knee Pain ، یک شکایت عمده در میان بسیاری از افراد جامعه است و عوامل مختلفی در ایجاد آن دخالت دارند.مفصل زانو از مفاصل بزرگ بدن است که به علت فشارهای پیوسته و زیادی که در فعالیت‌های روزمره به آن وارد می شود، مستعد بسیاری از آسیب‌ها است.ازطرفی بیماری‌های مختلفی این مفصل بزرگ و مهم را درگیر می کنند.آگاهی نسبت به عواملی که باعث درد زانو می‌شوند به ما کمک خواهد کرد تا با تشخیص سریعتر به درمانی بهتر دسترسی پیدا کنیم.درد زانو ممکن است در خود مفصل زانو و یا اطراف آن باشد. سه بخش در مفصل زانو وجود دارد.مفصل اصلی در زانو مفصل درشت نی- رانی(تیبیوفمورال) نامیده می‌شود که شامل دو بخش داخلی و خارجی است.استخوان‌های ران و کشکک مفصل کشککی-رانی(پاتلوفمورال) را تشکیل می دهند که بخش سوم در زانو است.

ثبات مفصل به وضعیت و ساختار عضلات, رباط ها(عناصری که استخوان‌ها را به هم وصل می‌کند), کپسول مفصلی و همچنین راستای اندام تحتانی بستگی دارد.

 

***

 

 

***

 

فیزیوتراپی زانو

 

 

***

 

 

***

 

درد شانه

شاید کمتر رشته ای در پزشکی و بخصوص ارتوپدی باشد که به اندازه رشته جراحی شانه به فیزیوتراپی وابسته باشد(دکتر نخعی متخصص شانه). بسیاری از بیمارانی که درد شانه دارند، برای درمان قطعی و یا درمان قبل از عمل برای آماده سازی جهت جراحی، باید فیزیوتراپی شوند و تقریباً تمامی بیمارانی که شانه آنها جراحی می شود، بعد از عمل باید مدتی فیزیوتراپی شوند تا روند درمانی آنها کامل شود. بیماری های شانه شامل کشیدگی تاندون، پارگی تاندون، استئوآرتریت، کلسیفیکاسیون ، در رفتگی مکرر و... می باشد.

 

 

***

 

فیزیوتراپی شانه

 

 

***

 

 

***

 

 

***

 

فیزیوتراپی مچ پا

 

 

 

***

 

 

***

 

 

***

 

 

***

 

آدرس و تلفن فیزیوتراپی فاخر:

خیابان شریعتی بالاتر از مترو شریعتی - خیابان ظفر (دستگردی) - نبش خیابان نساء - طبقه فوقانی داروخانه شایا - پلاک 46 واحد 11

 

فیزیوتراپی فاخر

22911055

22915264

09198266560

 

 نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه: